In ultimii 30 de ani, la conducerea Ministerului Tineretului si Sportului s-au perindat 23 de ministri, fiecare cu viziunea lui si stilul sau de conducere, unii si-au adus propria echipa, altii au promovat sau au schimbat directorii in functie. Important este ca activitatea fiecarui ministru s-a reflectat direct in rezultatele din teritoriu, cresterea sau descresterea performantelor sportive si a programelor pentru tineri au fost rezultatele proiectelor creionate de la centru; unele strategii au fost mai bune sau mai slabe, iar altele au lipsit cu desavarsire, pentru ca o parte dintre ministri au venit fara program, viziune sau experienta minima.

Mai jos numele celor care au condus aceste domenii de activitate (Alexandru Mironov – cel mai lung mandat de ministru, Sorina Placinta – cea mai mica perioada la conducerea ministerului):

Mircea Angelescu – ianuarie 1989 – iulie 1990

Bogdan Niculescu Duvaz – iulie 1990 – octombrie 1991

Ioan Moldovan – octombrie 1991 – noiembrie 1992

Gheorghe Angelescu – noiembrie 1992 – august 1993

Alexandru Mironov – august 1993 – decembrie 1996

Mihai Stanescu – decembrie 1996 – decembrie 1997

Crin Antonescu – decembrie 1997 – ianuarie 2001

Georgiu Gingaras – ianuarie 2001 – iunie 2003

Octavian Morariu – iunie 2003 – septembrie 2004

Constantin Diaconu – septembrie 2004 – februarie 2005

Florian Gheorghe – februarie 2005 – decembrie 2006

Octavian Bellu – decembrie 2006 – ianuarie 2009

Monica Iacob-Ridzi – decembrie 2008 – iulie 2009

Sorina Placinta – iulie 2009 – decembrie 2009

Doina Melinte – martie 2010 – mai 2012

Carmen Tocala – mai 2012 – ianuarie 2013

Nicolae Banicioiu – ianuarie 2013 – martie 2014

Gabriela Szabo – martie 2014 – noiembrie 2015

Elisabeta Lipa – noiembrie 2015 – ianuarie 2017

Marius Dunca – ianuarie 2017 – ianuarie 2018

Ioana Bran – ianuarie 2018 – noiembrie 2018

Bogdan Matei – noiembrie 2018 – noiembrie 2019

Ionut Stroe – noiembrie 2019 – prezent

Atat in minister cat si in unitatile subordonate si federatiile sportive nationale, parerile sunt impartite in ceea ce priveste  felul in care unii dintre ministri au inteles sa isi faca treaba, sa se implice, sa sustina si sa rezolve problemele din domeniu. De asemenea, in randul salariatilor, tinerilor, sportivilor sau a celor din presa de specialitate, exista adevarate legende despre felul in care un ministru sau altul s-a straduit sa obtina lucruri importante pentru sportivi si pentru tineri, pentru angajatii din domeniu si conditiile lor de munca.

Din punctul dvs. de vedere, care ar fi clasamentul primilor trei cei mai buni conducatori ai MTS si care ar fi ministrul de pe ultimul loc in aceasta ierarhie? Cine sunt cei care au facut intr-adevar lucruri pentru Sport si Tineret? In ce mandat a fost o viziune, un program benefic pentru domeniul nostru de activitate, care ministru s-a aplecat asupra problemelor salariatilor si a facut ceva pentru sportivi si tineri? Ce nume s-a evidentiat in guvern si a reusit sa sustina Sportul si Tineretul in ultimii 30 de ani?  Un lucru este cert, nici vorba despre implementarea unui proiect la nivel national, iar consecventa si perseverenta, cuvinte cheie pentru obtinerea performantei, lipsesc cu desavarsire din programele anuntate la preluarea mandatelor.

Echipa SNST

*Devenim prioritate prin atitudine!

Sindicatul Naţional Sport şi Tineret
Afiliat Federatia Publisind
Membru Blocul National Sindical – BNS –

1 Comment

Leave a comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *