Protest spontan la CSN Sala Polivalentă București

Salariații au oprit activitatea

Astăzi, 10.03.2021, salariații de la Complexul Sportiv Național Sala Polivalentă au întrerupt activitatea printr-un protest declanșat spontan.
Cerem demiterea directorului adjunct Clinceanu Stefan Giuseppe!
Nu vrem să mai fim hărțuiți la locul de muncă!
Nu vrem să murim ca și colegul nostru Cilibeanu Ion!
Solicităm prezența ministrului tineretului și sportului!
video de la protest – aici
UPDATE
Directorul a fugit! video cu fuga adjunctului – aici
În huiduielile salariaților, Ștefan Giuseppe Clinceanu, directorul adjunct al CSN Sala Polivalentă – București, a părăsit instituția. Este acuzat de hărțuirea salariaților, de abuzuri și de decesul prematur al colegului Ion Cilibeanu, 58 de ani.
Colectivul rămâne în GREVĂ SPONTANĂ solicitând venirea ministrului Eduard Novak.
UPDATE 2.0
Pănă a sfârșitul zilei, ministrul tineretului și sportului nu a putut fi contactat, presa a preluat informația.
De altfel, situația este cunoscută de către conducerea Ministerului Tineretului și Sportului, în urmă cu o săptămână SNST a solicitat o întrevedere cu ministrul pe această speță, dar MTS-ul nu a răspuns.
Salariații au stabilit întrunirea grupei sindicale pentru mâine, 11.03.2021, la ora 8.00, la sediul CSN Sala Polivalentă.

Sindicatul Național Sport și Tineret: Protest spontan la CSN Sala Polivalentă București